Korzystanie ze smoczków klasycznych od lat budzi kontrowersje wśród części rodziców. Młodzi rodzice coraz częściej zastanawiają się, czy podawać je swoim dzieciom. Coraz bardziej popularną alternatywą stały się smoczki ortodontyczne, które mają minimalizować ryzyko powstawania wad zgryzu od najmłodszych chwil życia dziecka. Warto poznać najważniejsze cechy smoczków ortodontycznych.
Czym charakteryzują się smoczki ortodontyczne?
Każdy smoczek ortodontyczny wykonany został z bardzo miękkiego silikonu i opracowany pod okiem najlepszych specjalistów w dziedzinie stomatologii i ortodoncji. Smoczki ortodontyczne posiadają pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego. Mają one za zadanie wpływać na prawidłowy rozwój zębów, kości i podniebienia malucha. Smoczek ortodontyczny zapewnia prawidłowy rozwój jamy ustnej dziecka od pierwszych chwil życia poprzez mobilizowanie języka do naturalnego ułożenia, powodowanie równomiernego nacisku języka na podniebienie, a nadto zapewnienia niezwykle delikatny nacisk na krawędź zębową w przeciwieństwie do klasycznych smoczków gdzie nacisk odbywa się wyłącznie na sklepienie podniebienia. Dzięki temu smoczki ortodontyczne zapewniają prawidłowy proces wyrzynania i wzrostu zębów.
Najważniejsze cechy smoczków ortodontycznych
Tego rodzaju produkty zapewniają delikatny nacisk na krawędź zębową maluszka a poprzez symetryczny kształt wpływają bardzo korzystnie na rozwój zarówno zębów, dziąseł jak i podniebienia dziecka. Zaokrąglona tarcza smoczka skutecznie zapobiega wszelkim wadom zgryzu a jednoczenie minimalizuje niekorzystny nacisk na ząbki i dziąsła. Specjalistyczna technologia zastosowana do produkcji smoczków ortodontycznych powoduje idealne dopasowanie ich tarczy do naturalnych krzywizn twarzy noworodka. Ich wykonanie na bazie elastycznego silikonu, który nie zawiera Bisfenolu A nie naraża noworodka na wystąpienie uczuleń i alergii. Smoczki ortodontyczne zawierają kanalik odpowietrzający pozwalający obniżyć ciśnienie wewnątrz jamy ustnej pojawiające się podczas ssania, gdyż zbyt wysokie ciśnienie w czasie ssania smoczka sprzyja skrzywieniu zgryzu. Ponadto otwory w tarczy smoczka umożliwiają stały przepływ powietrza, a główka smoczka w kształcie skrzydełkowym skutecznie zapobiega naciskom na górna szczękę.
Jak widać podanie dziecku smoczka ortodontycznego przynosi wiele istotnych korzyści. Pamiętać jednak należy, że zawsze należy go stosować z dużą rozwagą i unikać podawania smoczka w pierwszych trzech tygodniach życia dziecka aby nie zakłócić naturalnego procesu karmienia.