Co nam mówi o naszym stanie zdrowia temperatura ciała?

Książkową, idealną temperaturą jest 36,6 stopni C, jeśli mierzymy ją pod pachą. Mierzona na czole, powinna mieć prawidłowo 36,4 stopni C. Są jednak sytuacje, kiedy wartości temperatury ludzkiego ciała są podwyższone. Chodzi o różnego rodzaju stany zapalne, infekcje i poważniejsze choroby. Dlatego warto co jakiś czas zmierzyć sobie temperaturę.

Minęły już czasy, kiedy proces pomiaru gorączki trwał nawet od kilku do dziesięciu minut. Dzisiaj można korzystać z tzw. termometrów zbliżeniowych, jak np. termometr Sanity Babytemp. Są higieniczne w użyciu, szybko pokazują wynik pomiaru, a producenci dokładają starań, aby ich produkty były coraz dokładniejsze. Jest to dosyć istotne, bo są sytuacje, kiedy kilka kresek robi różnicę.

Co istotne, termometr taki jest wygodną opcją dla całej rodziny, nawet w okresie jesienno-zimowych grypowych zachorowań.

Mierz temperaturę prawidłowo

Ktoś powie, że pomiar temperatury to banalna sprawa; trzeba jednak pamiętać choćby o odpowiedniej odległości termometru od ciała – zazwyczaj jest to kilka cm. Większa odległość może spowodować „zebranie” temperatury z otoczenia, co z kolei będzie miało wpływ na dokładność pomiaru. Warto pamiętać też, że jeżeli ktoś dopiero co wszedł do domu z zewnątrz – z wysokich lub niskich temperatur – to pomiar dokonany zaraz po wejściu do domu tez może nie być właściwy i odbiegać od właściwego.

Termometry zbliżeniowe, jak np. Sanity Termometr Babytemp przydają się też przy dzieciach, które nie mają cierpliwości do pomiarów kilkuminutowych.