Niezwykle przydatnym rozwiązaniem podczas okresu ciąży i połogu są specjalne wkładki do laktacji. Umieszczane w staniku zapobiegają powstawaniu nieestetycznych mokrych plam, a nowocześniejsze modele pomagają w ochronie i gojeniu brodawek oraz zbieraniu mleka. Istnieje kilka ich rodzajów, dlatego przed zakupem warto dopasować te idealne do własnych oczekiwań i potrzeb.
Czym są i do czego służą wkładki laktacyjne?
Wkładki laktacyjne (https://milklab.pl/32-wkladki-laktacyjne) swoim wyglądem przypominają krążki, które umieszcza się w biustonoszu. Wykonane są najczęściej z naturalnych, delikatnych dla skóry materiałów. Ich głównym celem jest zabezpieczenie piersi kobiety podczas laktacji przed niekontrolowanym wyciekiem mleka, co ma miejsce szczególnie w okresie zaawansowanej ciąży oraz na początku karmienia piersią. Dzięki ich zastosowaniu na bieliźnie oraz ubraniach nie pojawiają się nieestetyczne, mokre plamy. Chronią biustonosz przed przemoczeniem oraz zapewniają komfort kobiecie, która je używa.
Rodzaje wkładek laktacyjnych
Istnieją 3 podstawowe rodzaje wkładek laktacyjnych do których zaliczyć należy:
– wkładki jednorazowe,
– wkładki wielokrotnego użytku,
– wkładki silikonowe.

Wkładki jednorazowe nie wymagają prania i są bardzo wygodne z użyciu. Najczęściej mają kształt wyprofilowanych krążków, których środek wykonany został z bawełny lub wkładu żelującego. Mogą występować w wersjach na dzień i na noc. Są niewidoczne pod ubraniem, a większość modeli posiada samoprzylepną taśmę, która ułatwia umieszczenie wkładek we właściwym miejscu. Wkładki wielorazowego użytku składają się z kilku warstw materiału i nadają się do prania, dzięki czemu są bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Są idealnym rozwiązaniem, dla których kobiet laktacja ustabilizowała się. Warto wybierać te wykonane z wełny, bambusa lub bawełny. Osłonki silikonowe to ostatni typ wkładek laktacyjnych. Co ważne, pełnią rolę ochronną, przyspieszają gojenie się brodawek oraz zapobiegają ich infekcjom. Większość modeli zbiera pokarm, którym można wykorzystać później podczas karmienia.