Rożek niemowlęcy – dlaczego jest ważnym elementem wyprawki niemowlęcej?

Każde dziecko, przychodząc na świat chce czuć się bezpiecznie i ciepło. Opuszczając niezwykle przytulne miejsce, jakim jest brzuch mamy może poczuć się dość nieswojo. W końcu słysząc bicie serca mamy i przebywając w jej brzuchu, czuje się nadzwyczaj komfortowo. Aby zapewnić mu ciepło już od pierwszych chwil życia, warto wybrać rożek niemowlęcy, który idealnie otuli małe dzieciątko.

Jakie korzyści przynoszą rożki niemowlęce? 

Coraz częściej wiele rodziców przekonuje się, jak niezwykle przydatnym elementem wyposażenia są rożki niemowlęce. Mogą być wykorzystywane już od 1. dnia życia, tworząc idealne warunki do funkcjonowania małego dziecka. Choć dorośli nie mają potrzeby mocnego otulania, niemowlaki wprost uwielbiają czuć się otulone ciepłym materiałem, praktycznie na całym ciele. Przypomina im to warunki w brzuchu mamy, dzięki temu są spokojne i dobrze śpią. Kołysanie w rożku to również zwiększenie bezpieczeństwa. Wiele osób, szczególnie Panowie boją się trzymać maleńkie dziecko. Rożek pozwala na zwiększenie sztywności i tym samym zapewnieniu bezpieczeństwa i komfortu noszenia. Pamiętajmy również, że rożek daje ogromne ciepło dziecku, które w pierwszych miesiącach potrzebuje go szczególnie. Kiedy dziecko będzie starsze, a rożek zrobi się za mały do otulania, może posłużyć jako mata do zabawy czy kołderka do wózka. Aby jednak rożek mógł spełniać swoje zadania jak najlepiej, musi być odpowiednio dobrany. 

Jaki rożek wybrać?

Wybierając rożek niemowlęcy, warto zwrócić uwagę na materiał, usztywnienie i jego wiązanie. Najlepiej, aby rożek był stworzony z materiałów antyalergicznych, bezpiecznych dla dziecka – sprawdź w tym miejscu. W sprzedaży dostępnych jest wiele różnorodnych rożków, ważne, aby tkanina była oddychająca i przyjemna dla skóry. Powinna otulać, a nie np. drapać. Najczęściej wybierane są rożki wykonane z bawełny lub materiałów bambusowych. Ważna jest także wentylacja, która zapobiega przegrzaniu niemowlaka. Istnieją beciki wiązane na troczki i szarfy, zapinane na rzep czy napy. Wybór należy do rodziców. W sprzedaży istnieją różki usztywniane i zwykłe. Pierwsze z nich świetnie sprawdzają się w pierwszych dniach życia, jednak należy zwrócić uwagę, aby nie było ono zbyt mocne. Należy również unikać zbyt wiotkich modeli. Rożek musi umożliwiać sztywne trzymanie dziecka, gwarantując bezpieczeństwo. Ostatnim elementem rożków jest ich wzornictwo i kolorystyka. To cała masa różnorodnych modeli dla chłopców i dziewczynek, dlatego każdy może znaleźć odpowiedni dla swoich wymagań i potrzeb. 

Jak składa się rożek niemowlęcy?

Wiele osób ma często problem ze składaniem rożka niemowlęcego. Należy położyć dziecko tak, aby jego główka znajdowała się na jednym rogu. Składanie rozpoczynamy od zakrycia nóg malucha, a następnie lewym rogiem i na końcu prawym. Ostatnią czynnością jest zapięcie rzepów, nap czy zawiązanie sznureczka. Pamiętajmy, że dziecko musi mieć swobodę ruchów, dlatego nie powinno się wiązać becika zbyt ciasno.