„Wakacje Mikołajka” – komedia na letnie dni

„Wakacje Mikołajka” to uroczy i nostalgiczny film familijny ze wspaniałymi dziecięcymi aktorami i ciekawie zarysowanymi postaciami dorosłych. Opowiada o wyobraźni, o zmartwieniach i radościach dzieci. Fajna komedia o tym, jak wygląda świat z perspektywy najmłodszych, jak czasami dochodzą do bardzo błędnych wniosków i wpadają na dziwne pomysły.
To kino zdecydowanie godne polecenia dla całej rodziny, zarówno dla dzieci, jak i rodziców.
Ten fantastyczny, ciepły i zabawny film powstał na podstawie niezwykle popularnej na całym świecie serii książek o przygodach Mikołajka. Tak samo jak seria książkowa, zabiera widzów w podróż w beztroskie dzieciństwo i kolorowe lata 60.

Bohaterowie serii

Dla wielu czytelników bohaterowie serii książek o Mikołajku to ulubione postaci literackie. Najważniejsze z nich, obok Mikołajka, to:

– Alcest – przyjaciel Mikołajka, który uwielbia jeść,
– Ananiasz – najlepszy uczeń w klasie, pupilek pani, tchórzliwy, inni uważają, że można go bić, bo nosi okulary,
– Kleofas – łobuziak, który lubi się bić, najgorszy uczeń w klasie,
– Gotfryd – pochodzi z bogatej rodziny, uwielbia się przechwalać i przebierać, co chwilę ma nowe zabawki,
– Jadwinia – sąsiadka Mikołajka, ładna i grzeczna dziewczynka,
– Maksencjusz i Rufus – chłopcy z klasy Mikołajka,
– Rodzice Mikołajka – bardzo opiekuńcza mama i tata, który lubi się przechwalać,
– Pani – młoda i sympatyczna, bardzo lubiana przez uczniów,
– Rosół – wychowawca, surowy i wymagający nauczyciel,
– pan Mouchabière – pomocnik Rosoła.

Nie wszyscy bohaterowie pojawiają się w filmie. Wakacyjne przygody obfitują w rzeszę nowych, barwnych postaci. To między innymi Isabelle, którą Mikołajek stara się zniechęcić do siebie, bo obawia się, że rodzice chcą go z nią ożenić, i nowi kumple.

Urok filmu

Niezwykły chłopiec znad Sekwany, wiecznie pakujący się w kłopoty, wraz z paczką kolegów bawi widzów tak samo jak zachwyca czytelników. Ma ten sam urok i wdzięk, wiecznie zdziwiony, kiedy rodzice karcą go za niestosowne pomysły, a on stara się być grzeczny.
Adaptacja książki jest bardzo błyskotliwa. Twórcy świetnie oddali styl narracji. Film ma ogromny urok. Warto mu się poddać i pojechać na wakacje z Mikołajkiem.

Zobacz też książkę Wakacje Mikołajka.