Waterwipes – substancje szkodliwe i podrażniające

Waterwipes czyli wilgotne chusteczki dla dzieci stosowane w celu codziennej pielęgnacji maluchów powinny cechować się dobrą jakością. Powinny zatem mieć prosty skład, wysoką zawartością składników pochodzenia naturalnego oraz ograniczoną ilość sztucznych dodatków.

Waterwipes, substancje których nie powinno być w składzie

Z uwagi na bliski kontakt chusteczek ze skórą dziecka w składzie produktu nie powinny występować między innymi: ftalany, SLS, SLES, PEG, PPG oraz barwniki, silikony, alkohol czy oleje mineralne.
Substancje zapachowe, takie jak na przykład alkohol cynamonowy czy eugenol nie powinny być stosowane.

Ftalany
Ftalany należą do grupy związków stwarzających zagrożenie przede wszystkim dla dzieci. Długotrwała ekspozycja może wywierać negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną, zwiększać ryzyko zachorowania na astmę i alergię, powodować problemy z koncentracją oraz obniżać płodność.

SLS i SLES
Laurylosiarczan sodu (SLS) i etoksylowany laurylosiarczan sodu (SLES) dostępne w Aptece Galen to środki powierzchniowo czynne posiadające dobre właściwości pieniące i myjące. Jednakże zawarte w kosmetykach mogą powodować wysuszenie, zaczerwienienie i uczucie ściągnięcia skóry. W kontakcie ze śluzówką oka wywołują pieczenie i podrażnienie. SLES cechuje się nieco słabszym działaniem.

PEG i PPG
Glikol polietylenowy i glikol polipropylenowy uznawane są za substancje dość bezpieczne. Mogą one być jednak zanieczyszczone śladowymi ilościami 1,4-dioksanu o działaniu rakotwórczym. Dodatkowo w przypadku dzieci ze skórą atopową nie powinno się stosować produktów higienicznych z PEG, ponieważ przenika on przez skórę i może powodować rozwój stanów zapalnych.

Alkohol cynamonowy
Alkohol cynamonowy to substancja alergizująca mogąca powodować podrażnienie oraz wywoływać powstanie dodatkowych reakcji alergicznych na skutek reakcji krzyżowych między zawartymi w produkcie substancjami zapachowymi.

Eugenol
W przypadku dzieci nie zaleca się stosowania w produktach pielęgnacyjnych olejków eterycznych, w tym eugenolu. Może on bowiem wykazywać działanie podrażniające skórę.