Żegnaj butelko!

W życiu każdego małego dziecka pierwsze lata życia to ciągłe zmiany i wiele nowych bodźców. Pierwsze zęby, nauka siadania, chodzenia, nowe elementy diety, pożegnanie z pieluchą, ale i przejście z butelki na kubek.

Po co ta zmiana?

Kubek niekapek niemowlęcy uczy dziecko innego sposobu picia, niż do tej pory – czyli z butelki. Kolejna sprawa – wiele kubków tego typu posiada odpowiednie uchwyty i dziecko może uczyć się samodzielnego sięgania po napój.

Pierwszy kubek tego typu powinien być więc dostosowany do małych rączek kilkumiesięcznego, czy niespełna rocznego dziecka.

Trzeba też pamiętać, że dzieci są różne – niektóre bez problemu zmieniają swoje przyzwyczajenia, a dla innych bywa to problemem. Trzeba się więc uzbroić w cierpliwość i nie zakładać niczego konkretnego, gdy nadchodzi moment rozpoczęcia procesu „odbutelkowienia”.

Kubek niekapek nie musi być nudny

Kubki niekapki dla niemowlaka są dziś sprzedawane w przeróżnych wzorach i kolorach. Kupując taki kubek dla swojego dziecka, warto najpierw wybadać, jakie kolory mogą się naszej pociesze podobać. Łatwo to zresztą sprawdzić, zabierając dziecko ze sobą celem zakupu kubeczka. Coś, co się dziecku podoba, na pewno będzie łatwiejsze do wdrożenia w codzienne użytkowanie.

A jak pomóc dziecku w nauce użytkowania kubka niekapka? Przede wszystkim cierpliwością. I brakiem porównań z innymi dziećmi – to bywa stresujące i dla rodzica i dla jego pociechy. A stres może opóźnić kolejne kroki rozwojowe. Trzeba o tym pamiętać i unikać takich sytuacji.